Ciało człowieka – jako społeczny obiekt, podlegający kulturowym obowiązkom, nakazom, zakazom i ograniczeniom – intrygowało badaczy zaliczanych dziś do absolutnej klasyki nauk społecznych, takich jak Marcel Mauss, Georg Simmel czy Norbert Elias. Intuicyjne i banalne na pozór praktyki cielesne okazały się być skomplikowanymi wyznacznikami różnic społecznych, kulturowych i płciowych.
Dziś antropologia ciała swoim zakresem obejmuje niezwykle rozległą tematykę. Analizie poddawana jest problematyka dotycząca między innymi takich kwestii: strój i moda, śmierć i choroba, seksualność człowieka oraz zwyczaje związane z jedzeniem.
Chcielibyśmy śladem takich badaczy jak Mary Douglas, Andrea Dworkin, Zygmunt Bauman zastanowić się, w jaki sposób ciało funkcjonuje w przestrzeni społecznej – jak wpływają na to ograniczenia bądź preferencje kulturowe, statusowe, religijne i genderowe.
Do wzięcia udziału w tym panelu zapraszamy wszystkie osoby, których badania (zarówno te prowadzone w terenie, jak i w bibliotece) obejmują szeroko rozumianą tematykę ciała i cielesności człowieka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz